Sovyetler Birliği yapımı yarı otomatik, uzun menzilli keskin nişancı tüfeğidir. Türkiye'de Kanas adıyla da bilinir. Kanas kelimesinin "Keskin Nişancı Silahı"nın kısaltması olan KNS'den türetildiği ve/veya Arapça "keskin nişancı" (قناص) kelimesinden esinlendiği rivayet edilir.

Yakın ve orta mesafeli savaş için tasarlanmış olan hafif makineli silah ve piyade tüfeklerinin kullanımı askeri birliklerin uzun menzilli gereksinimlerini karşılamadığı için Yevgeniy Fedoroviç Dragunov tarafından 1958-1963 yılları arasında Sovyetler Birliği'nde tasarlanmıştır. Zorlu doğa ve çevre koşullarında test edilerek yapılan yarışma sonucunda Sergey Simonov ve Aleksandr Konstantinov'un tasarımlarını alt ederek 1963 yılında seri üretime geçilmiştir. AK sınıfı silahlar gibi zorlu doğa koşullarında sorunsuz bir şekilde çalışır.

Şarjör kapasitesi 10 mermi olup mermiler şarjöre çift sıra zig-zag şekilde yerleştirilir. 7N1 adında özel sadece SVD/SVD-S için tasarlanmış 7.62X54 mm'lik fişek kullanır. Bu mermi daha fazla namlu çıkış hızına ve çelik uca sahiptir. Kullandığı mühimmat Rus yapımı PKM BİXİ makinalı tüfeğinde de kullanılmaktadır.

Gece atışı yapılabilen PSO-1 dürbünü ile kullanılır. Bu dürbün, gerçek anlamda gece görüşlü bir dürbün olmayıp sadece geceleri atış yaparken nişan almanızı kolaylaştıracak dürbün içindeki taksimatı aydınlatan ve pille çalışan bir aydınlatma sistemi bulunmaktadır. PSO-1, standart dürbün ağından farklı bir dürbün ağı kullanır bunun sayesinde uzaklık ölçer olmadan mesafe öğrenilebilir.

Dürbün iç taksimatında ayrıca mesafe tahmin skalası bulunur. Normal bir insan boyunun 170cm olarak düşünüldüğünde mesafe tahmin skalası arasına hedef konularak mesafesi kolaylıkla ölçülür.

Üretim Yılı 1963
Kalibre 7.62 x 54 mm
Uzunluk 122.5 cm
Namlu Uzunluğu 62 cm
Ağırlık 4.30 kg
Şarjör Kapasitesi 10'lu
Etkili Menzil Mekanik: 800m Optik: 1300m
Azemi Menzil 3.800 m

#

#

TAG : DRAGUNOV