Amerikan ikizturboşaft saldırı helikopteri, kuyruk çarkı tipi iniş takımı düzenlemesine ve iki kişilik bir mürettebat için tandem kokpite sahip. Hedef alma ve gece görüş sistemleri için buruna monte sensör paketine sahiptir. Ana iniş takımları arasında, uçağın ileri gövdesinin altında taşınan 30 mm (1,18 inç) M230 zincirli top ve silah ve mağaza taşımak için saplama kanadı direklerine monte edilmiş dört sert nokta ile donatılmıştır, tipik olarak AGM-114 Hellfire füzeleri ve Hydra 70 roket kapsüllerinin bir karışımıdır. AH-64, savaşta hayatta kalma kabiliyetini artırmak için önemli sistem artıklığına sahiptir.

    Apaçi, Hughes Helicopters tarafından AH-1 Cobra'nınyerine Amerika Birleşik Devletleri Ordusu'nunGelişmiş Saldırı Helikopteri programı için geliştirilen Model 77 olarak başladı. YAH-64 prototipi ilk olarak 30 Eylül 1975'te uçuruldu. ABD Ordusu 1976'da Bell YAH-63 yerine YAH-64'ü seçti ve daha sonra 1982'de tam üretimi onayladı. 1984 yılında Hughes Helicopters'i satın alan McDonnell Douglas, AH-64 üretim ve geliştirme çalışmalarına devam etti. Helikopter, Nisan 1986'da ABD Ordusu'na tanıtıldı. Gelişmiş AH-64D Apache Longbow, Mart 1997'de orduya teslim edildi. Üretim Boeing Savunma, Uzay ve Güvenliktarafından devam etti ve 2020 yılına kadar 2.400'den fazla AH-64 üretildi.

    Amerikan Ordusu AH-64'ün birincil operatörüdür. Ayrıca Yunanistan, Japonya, İsrail, Hollanda, Singapurve Birleşik Arap Emirlikleri de dahil olmak üzere birden fazla ülkenin birincil saldırı helikopteri haline gelmiştir. Birleşik Krallık'ta AgustaWestland Apacheolarak lisans altında inşa edilmiştir. Amerikan AH-64'ler Panama,Basra Körfezi, Kosova, Afganistanve Irak'taçatışmalarda görev yaptı. İsrail, Lübnan ve Gazze Şeridi'ndekiaskeri çatışmalarında Apaçileri kullandı. İngiliz ve Hollandalı Apaçiler Afganistan ve Irak'taki savaşlarda konuşlanmalar gördüler.

#

#

#

TAG : AH-64 APACHE