ARAMA YAP!
PAYLAŞ !
1DOSYALAR
DOSYALAR
  1. BALİSTİKTV.COM .APK
    Balistiktv.com' un şimdi android uygulamasıda var!

ATIŞTA ALTIN KURALLAR

1. Tabanca almadan önce, işinize, konumunuza ve koruma-korunma amacınıza uygun bir tabanca seçmelisiniz. Gerek kullanma esnasında gerekse sair zamanlarda kendiniz ve başkaları için tehlikesi en az olan tabancaları tercih etmelisiniz.

2. Kendinize uygun bir tabanca seçtikten sonra yapmanız gereken ikinci önemli şey, aldığınız tabancayı çok iyi tanımanızdır. Sökülüp takılması temizlenmesi dahil tabancanızla ilgili mümkün olduğu kadar fazla bilgiye sahip olmalısınız.

3. Tabanca satın aldığınızda onu tanımak açısından öncelikle birkaç deneme atışı yapmalısınız.

4. Tabancayı dolduranın şeytan değil her zaman kendi elleriniz olduğu gerçeğine inanmalısınız.

5. Tabanca hiçbir şekilde canlı bir varlığa yöneltilmemelidir. Bu kuralın tek istisnası çatışma anıdır. Bunun dışında tabancayı canlı bir hedefe doğrultmanın hiçbir istisnası yoktur. Boş olduğundan emin olsanız dahi tabancanızı asla canlı bir varlığa çevirmemelisiniz.

6. Tabancanızın boş veya dolu olduğunu anlamak için kontrol etmeniz gerekiyorsa önce şarjörü çıkarmalısınız. Kapalı alanlardaysanız namluyu canlı hedefin bulunmadığı yönlere özellikle köşelere; açık alanlarda ise yumuşak toprağa çevirerek kontrol etmelisiniz.

7. Tabancayla kesinlikle şaka yapmamalısınız. Böyle bir şeye yeltendiğinizde sadece bu nedenle her yıl hayatını kaybeden yüzlerce kişiyi düşünmelisiniz.

8. Görev gereği istisna olmak üzere, tabancanızın fişek yatağında fişek bulundurmamalısınız.

9.
Tabanca her zaman boş tutulmalı ancak her an doluymuş gibi düşünülmelidir. Tabancanın boş olduğu konusunda hafızanıza güvenmemelisiniz.

10. Birçok insanın tabancaya olan merakını göz önünde bulundurarak tabancanızı ev ve işyeri gibi ortamlarda ulu orta yerlere bırakmamalı, tabancanızı daima kilitli dolap, çekmece, kasa gibi yerlerde koruma altına almalısınız. Çocuklu aileler bu konuya daha fazla özen göstermelidir. Tabanca kilidi kullanmayı alışkanlık haline getirmelisiniz.

11. Bir başkasına tabancanızı vermeniz gereken durumlarda mutlaka tabancanın sarjörünü çıkartmalı, kontrol etmeli ve ondan sonra sarjörsüz olarak vermelisiniz.

12. Tetiği çekmeyi düşünmedikçe parmağınızı tetik korkuluğunun içerisine koymayınız. Tabancanızı elinizde taşıdığınız durumlarda her an ateş edeceğinizi düşünerek, tabanca sağ elinizde ise sağ el, sol elinizde ise sol el işaret parmağınızı daima tetik korkuluğunun üzerinde tutmalısınız.

13. Fişeğin ateş almadığı durumlarda gerekli müdaheleyi yapmadan önce 10-15 saniye beklemelisiniz çünkü çok zayıf bir ihtimal de olsa fişek geç ateşlenebilir.

14. Kullanma haricinde silahınızı çıkarmanız gereken durumlarda her defasında bulunduğunuz ortamı silah emniyeti açısından değerlendirmelisiniz.

15. Tabancayı namlusundan tutarak almamalı ve asla namlu ağzından içeriye doğru bakmamalısınız.

16. Tabancanıza ilk dolduruşu yaparken, hiçbir zaman parmağınızı tetiğe koymamalısınız. Çünkü dolduruşla birlikte tabancanız aniden ateş alabilir.

17. Her atıştan sonra mutlaka, diğer zamanlarda ise ortalama ayda bir defa silahınızın bakımını yapmalı veya bir silah tamircisine yaptırmalısınız.

18. Sevincinizi, düşüncesizce hava, sağa sola ateş ederek göstermemelisiniz. Unutmayınız ki sadece sevinç ifadesiyle havaya sıkılan fişikler nedeniyle her yıl ülkemizde onlarca kişi hayatını kaybetmektedir. Bir futbol maçını kazanmak, evlenen bir yakınınızın, arkadaşınızın mutluluğunu paylaşmak bir insanı kaybetmekten daha önemli değildir.

19. Silahınızı boşaltırken; önce şarjörü çıkartınız, sonra sürgüyü geriye çekerek fişek yatağında fişek olup olmadığını gözünüzle ve elinizle kontrol ediniz. Eğer tetik düşürmeniz gerekiyorsa namluyu ölü bir noktaya çevirdikten sonra tetik düşürünüz.

20. Alkollü olduğunuz durumlarda kesinlikle tabanca kullanmayınız.

21. Herhangi bir şekilde elinizdeki bir tabancayla ilgilenmeniz gerektiğinde bütün konsantrasyonunuzu silaha odaklamalısınız.

22. Kurulu bulunan tabanca horozunu parmağanızla düşürünüz. Bunu yaparken de horozu sağlamca tutup, hafifçe geriye doğru çekiniz, bu esnada işaret parmağınız da tetiğe hafifçe baskı yapmalıdır. Horoz kurulu durumdan kurtulunca parmağınızı tetikten çekip, horozu yavaşça düşürmeye devam edip bu işlemi böylece tamamlayınız.

23. Silahınız için doğru mühimmat kullanmalısınız. Silahınız için tasarlanmamış bir mühimmatı asla kullanmayınız. Örnek: Yabancı menşeli fişek ve ikinci kez dolum yapılmış fişek kovanı gibi.

24. Tabancanızı ve fişeklerinizi nemli, rutubetli ve tozlu ortamlardan uzak tutmalısınız.

25. Unutmayınız ki, silah kazaları, çok nadiren silahtaki bir arızadan dolayı ileri gelir. Bu kazalara çoğunlukla tabanca kullanma tekniğindeki bilgisizlik ve unutkanlık neden olmaktadır.

26. Sonuç olarak denilebilir ki: En iyi, en güvenilir ve en görgülü atıcı, emniyet kurallarını bilen ve bu kuralları uygulayan atıcıdır.

Hazırlayanlar:
Doç. Dr. Hasan Hüseyin ÖNDER (Gazi Üniversitesi)
Murat YILDIRIM (Emniyet Amiri / Emniyet Genel Müdürlüğü)
Adem DAĞDEVİREN (Emniyet Amiri / Emniyet Genel Müdürlüğü)
Zeki AKYOL (Komiser / Emniyet Genel Müdürlüğü)

Abone Ol !

Haber listemize kaydolun, yeniliklerden haberdar olun !

or

For faster login or register use your social account.

Connect with Facebook